Czy opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznej?

Zdecydowanie to pytanie zadawane jest najczęściej, a fotowoltaika to przecież sprawdzona i wydajna technnologia. Nie jest ona wbrew pozorom raczkującą nowością. Prawdopobobnie właśnie ta niewiedza generuje tyle dylematów wśród potencjalnie zainteresowanych. Przed 50-cioma laty i nawet 10 czy 5 lat temu, ciężko było powiedzieć pewnie o opłacalości instalacji fotowoltaicznej. Ale przez lata zmieniło się bardzo dużo. Dzięki większej dostępności produktów, większej ilości producentów oraz dystrybutorów (którzy zaczęli oferować coraz obszerniejszy zakres usług: nie tylko dostarczenie elementów, ale także przygotowanie projektu oraz odpowiedni montaż), regulacjom prawnym, pojawieniem się dotacji europejskich oraz rządowych wspierających rozwój rynku fotowoltaicznego. To wszystko zaowocowało spadkiem cen aż o około 70%. Dlatego nie bez powodu instalacje fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, opłacalne i co za tym idzie tańsze.

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Koszty inwestycji

Owszem, koszt poniesiony na początku inwestycji nie należy do małych. Zwrócę tu jednak uwagę na obecne warunki rynkowe oraz ceny samych elementów instalacji, które są znacznie mniejsze niż w poprzednich latach. Przy tym wszystkim należy pamiętać o możliwości skorzystania z dotacji, kredytów czy ulg podatkowych. To w dużym stopniu zmniejsza koszty początkowe. Wiele firm zajmuje się fotowoltaiką kompleksowo w tym także pomagając w pozyskaniu środków na instalację fotowoltaiczną. Nawet jeżeli nie możemy pozyskać dotacji na naszą inwestycję, to Banki oferują dla osób proekologicznych finansowanie kredytu na poziomie 1-2% w skali roku, co pozwala na wygodne spłaty.

Zwrot inwestycji

Kiedyś mówiło się o nastu latach, ale jak zostało wspomniane wcześciej ogromny rozwój i unowocześnienie fotowoltaiki pozwolił skrócić ten czas zasadniczo. Obecnie zwrot inwestycji szacuje się w przedziale 6 do 9 lat.

Obniżenie rachunków za prąd

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na ogromne oszczędności. Dzięki nowoczesnej technologii możemy pokryć praktycznie 100% rocznego zapotrzebowania na prąd. Jesienią i zimą, gdy słońca jest mniej, wykorzystujemy nadwyżki energii wyprodukowanej podczas słonecznych miesięcy, gdy natężenie promieniowania było wysokie.

Systemy fotowoltaiczne zwiększają wartość nieruchomości

Panele fotowoltaiczne mało tracą na wartości, bo zachowują wysoką wydajność przez 25 lat, więc pieniądze wydane na fotowoltaikę nigdzie nie przepadają tylko na siebie zarabiają, a do tego podnoszą wartość inwestycji.

Prosument

Podłączenie domowej mikroinstalacji do sieci energetycznej sprawia, że stajemy się Prosumentem czy konsumentem energii i jednocześnie producentem oraz odbiorcą prądu. Posiadanie statusu prosumenta to jeden z nadrzędnych czynników zwiększających opłacalność fotowoltaiki. Osoby takie rozliczane są zależnie od tego, jak dużą posiadają instalację.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?