Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika? Korzystam! NATURAlnie

Na pierwszy rzut oka brzmi poważnie i skomplikowanie. Nic bardziej mylnego, jest to proste jak i proste może stać się dla Ciebie oszczędzanie własnych pieniędzy.

Prąd, bez niego zupełnie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania naszego gospodarstwa domowego, przecież wszystkie urządzenia potrzebują prądu żeby działać. Coraz więcej korzystamy z nowoczesnych urządzeń, są dla nas udogodnieniem w życiu codziennym, nabywamy ich więcej a co za tym idzie zwiększamy nasze zapotrzebowanie energetyczne, za które płacimy jeszcze więcej.

Korzystamy i płacimy.

A co jeśli możemy korzystać z tych wszystkich udogodnień i nie płacić?

Tutaj z rozwiązaniem przychodzi fotowoltaika- naturalna, odnawialna, ekologiczna energia.

Jak to działa?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, inaczej zmiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (prąd stały). Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że na ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele  padają promienie słoneczne a krzem z którego są zbudowane pochłania ich fotony, które wprawiają w ruch elektrony powodujące z kolei powstawanie energii elektrycznej. Następnie elektrony te łączą się z elektronami wytwarzającymi energię w sieci elektrycznej. Tu swoją funkcję spełnia inwerter solarny (inaczej falownik), ponieważ panele fotowoltaiczne produkują prąd stały i aby korzystać z energii elektrycznej konieczne jest jego zainstalowanie, to on zmieni prąd stały paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny inaczej przemienny- czyli ten z którego korzystamy w gniazdkach elektrycznych. Falownik podłączony jest do  tablicy rozdzielczej, która z kolei podłączona jest do sieci elektroenergetycznej, co ważne nadwyżki wyprodukowanej energii trafiające do sieci mogą zostać wykorzystane w późniejszym czasie. Ponadto inwerter dokonuje monitoringu pracy mikroelektrowni na bieżąco i dostosowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci oraz wyłącza się w momencie wykrycia awarii.

Skąd wiemy, że produkujemy wystarczającą lub niewystarczającą ilość energii?

Częścią instalacji fotowoltaicznej jest zamontowanie licznika dwukierunkowego, on umożliwia śledzenie ilość energii pozyskanej oraz pobranej z sieci energetycznej. Ponieważ może zdarzyć się, że energii, którą wyprodukowaliśmy będzie za dużo lub za mało wobec naszego zapotrzebowania.

Jeżeli wytwarzamy więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać, przekazana ona zostaje do sieci energetycznej a my możemy odebrać jej 80%.

Sposób pozyskiwania energii z fotowoltaiki ma zasadniczą przewagę nad energią pozyskaną innych źródeł alternatywnych. Przede wszystkim możemy z niej korzystać prawie wszędzie.